Ako vzniká rosenie pri plastových oknách?
Trápi vás rosenie okien v rodinnom dome alebo v byte? Ľudia sa s rosením okien najčastejšie stretávajú po výmene starých okien za nové plastové. A tiež v novostavbách, kde sa drží vyššia vlhkosť vzduchu z čerstvých omietok.
Preco sa rosia okna?
Rosenie okien zvnutra (z vnútornej strany skla) je síce nepríjemné, ale nie je vadou výrobcu okien. Je to skôr známka toho, že okenné otvory sú dobre utesnené. Je dôležité zahmlievanie okien venovať zvýšenú pozornosť, keďže pri dlhodobom a rozsiahlom rosení môže dôjsť k opadávaniu omietky, prípadne k vzniku plesní.Jediná pomoc, ako pravidelne z bytu vypúšťať nahromadenú vlhkosť, je správne vetranie. Najúčinnejšie je rýchle a prudké vyvetranie, a tak nechajte niekoľkokrát za deň na desať až pätnásť minút otvorené okná dokorán.
K roseniu oken zvnútra dochádza, keď teplý a vlhký vzduch narazí na chladnejší povrch (sklo). V minulosti sa tento jav na vonkajšej strane okien takmer nevyskytoval. Staršie okná mali horšie tepelnoizolačné vlastnosti, čo znamenalo, že teplo z interiéru unikalo von a zohrievalo vonkajší povrch skla. Teplota skla tak bola vyššia ako teplota vzduchu, a preto nedochádzalo k roseniu. V prípade moderných plastových okien s trojsklom je však situácia iná – v dôsledku nízkych tepelných strát sa povrch skla nemusí dostatočne zohriať. Keď je vonkajšia vlhkosť vysoká a povrchová teplota zasklenia nižšia, na vonkajšej strane skla sa začne kondenzovať voda. Tento jav sa najčastejšie vyskytuje ráno alebo pri premenlivom počasí a je ukazovateľom dobrých izolačných vlastností moderných okien.
Podrobnejšie informácie o rosení okien nájdete v článku Prečo sa rosí spodná časť skla pri plastových oknách.