Montáž plastových okien v zime
Už dávno neplatí, že akonáhle začne zima, je stavebným prácam koniec.…
Celý článokZákazníci sa nás často pýtajú prečo sa plnia plastové okná argónom. Preto sme si pre vás pripravili krátky článok vysvetľujúci, prečo sa pre plnenie plast. okien používa práve tento plyn, aké má fyzikálne vlastnosti a či je bezpečný.
Argón je inertný (neaktívny) plyn, ktorý znižuje tepelnú vodivosť priestoru medzi dvoma (troma) okennými sklami. Jednoducho povedané – izoluje lepšie ako obyčajný vzduch a termoizolačné funkcie plastových okien sú vďaka nemu lepšie. Táto vlastnosť je daná tým, že molekuly argónu nemajú dva atómy ako kyslík alebo dusík, ale iba jeden. Majú tým pádom menej energie a prenesú menej tepla ako molekuly dvojatómové. Tiež sú ťažšie ako molekuly kyslíka a dusíka a pohybujú sa teda oveľa pomalšie.
Argónu je v ovzduší jedno percento a získava sa pomocou destilácie skvapalneného vzduchu. Zaujímavé je, že väčšia hrúbka medzisklového priestoru síce pomáha k lepšej izolácii, avšak iba len do určitej miery. Priama úmera medzi hrúbkou tohto priestoru a tepelným prechodom funguje len u párcentimetrových argonových výplní. Je teda rozdiel, či je hrúbka 5 mm alebo 20 mm, avšak pri širších dutinách už je jedno, či sa jedná o 4 cm alebo 10 cm. V prípade napustenia dutiny argónom je ideálna šírka 16 mm a úplne zbytočné je mať medzeru medzi sklami viac ako 20 mm.
Argón môže byť nahradený iným vzácnym ťažkým plynom, napríklad xenónom alebo kryptónom. Ich izolačné vlastnosti sú ešte lepšie, avšak zase sú tieto plyny oveľa drahšie (krypton je stokrát drahší ako argón, xenón tisíckrát drahší), takže sa ako výplň do okien používajú zriedka, a keď už, kombinujú sa s argónom. Pre predstavu – dvojsklo vyplnené kryptónom s prímesou argónu izoluje až päťkrát lepšie ako jednoduché sklo. Ideálna hrúbka medzery je v takomto prípade 12 mm.
Už dávno neplatí, že akonáhle začne zima, je stavebným prácam koniec.…
Celý článokRenovujete dom a premýšľate, či vymeniť staré plastové okná za nové?…
Celý článok